MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Frombork. Obraz wypadł z ramy. Umieszczony był w ołtarzu bocznym św. Mikołaja, w archikatedrze. 5.09.2022 r.

Anna Krenc
Anna Krenc
Obraz przedstawiający Najświętszą Marię Pannę z Dzieciątkiem adorowaną przez świętych Karola Boromeusza i Katarzynę Bolońską, kiedy jeszcze wisiał w Archikatedrze
Obraz przedstawiający Najświętszą Marię Pannę z Dzieciątkiem adorowaną przez świętych Karola Boromeusza i Katarzynę Bolońską, kiedy jeszcze wisiał w Archikatedrze Anna Krenc | Polska Press
Duszpasterze z Bazyliki archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku poinformowali o zniszczeniu obrazu przedstawiającego Najświętszą Marię Pannę z Dzieciątkiem adorowaną przez świętych Karola Boromeusza i Katarzynę Bolońską.

Frombork. Zniszczenie obrazu w katedrze

- Osoby zajmujące się otwarciem katedry zauważyły, że z ołtarza św. Mikołaja wypadł obraz przedstawiający Najświętszą Marię Pannę z Dzieciątkiem adorowaną przez świętych Karola Boromeusza i św. Katarzynę Bolońską. Trudno określić, jak to się stało. Montaż obrazów do ołtarza kamiennego odbywa się przez drewniane kliny. Wszystko wskazuje na to, że uległy one destrukcji, co spowodowało poluzowanie i wypadnięcie obrazu, który został znaleziony przed ołtarzem. W wyniku wypadku obraz uległ zniszczeniu - lico obrazu zostało przetarte i w jednym miejscu przedarte - co będzie wymagało prac konserwatorskich - poinformował ks. prał. kan. dr Jacek Wojtkowski - dyrektor muzeum pomnika historii "Frombork - zespół katedralny".

Frombork. Prace konserwatorskie w katedrze

- Katedra jest pod stałą opieką konserwatorską. Od pięciu lat cały czas trwają prace przy polichromiach, zakończony został duży remont dachu katedry, także elewacji. Po II Wojnie Światowej wszystkie 16 ołtarzy katedry co najmniej dwa razy było konserwowane, w tym ołtarz św. Mikołaja. Jednocześnie mamy świadomość, że zdarzają się sytuacje nieprzewidywalne - na przykład pilnej konserwacji wymaga ołtarz św. Augustyna z wyjątkowymi zdobieniami z laki - czyli zdobnictwo z XVII wieku - na wzór chińskich i japońskich, jednak w tym roku nie dostaliśmy dofinansowania z Ministerstwa Kultury. O prace konserwatorskie - nagle - upomniał się ołtarz św. Mikołaja - dodał ks. Jacek Wojtkowski.

Wcześniej pisaliśmy:

Frombork. Obraz z archikatedry wypadł z ramy

- Niestety, z powodu rozeschnięcia się drewnianego klina w ołtarzu bocznym św. Mikołaja, z ram wypadł obraz przedstawiający Najświętszą Marię Pannę z Dzieciątkiem adorowaną przez świętych Karola Boromeusza i Katarzynę Bolońską - poinformowano na Facebooku Archikatedry.

Jak obraz znalazł się w Polsce?

- Sprowadził go z Włoch w 1772 roku kanonik Piotr Ruggieri, zastępując nim wcześniejszy obraz przedstawiający Karola Boromeusza. Z rachunków Ruggieriego wynika, że został zakupiony w Rzymie. Jest on oparty częściowo na kompozycji Carla Maratty.

Obraz przedstawiający Najświętszą Marię Pannę z Dzieciątkiem został zniszczony

- Obraz uległ uszkodzeniu i wymagać będzie renowacji. Obecnie, patrząc na ołtarz, widzimy smutną pustkę - brzmi dalsza wypowiedź.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak wakacje spędza Katarzyna Pakosińska?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Frombork. Obraz wypadł z ramy. Umieszczony był w ołtarzu bocznym św. Mikołaja, w archikatedrze. 5.09.2022 r. - Dziennik Bałtycki

Wróć na frombork.naszemiasto.pl Nasze Miasto