MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

75 lat Muzeum we Fromborku – Wystawa Kopernikańska (wideo)

Wojciech Gawor
Wojciech Gawor
Wideo
od 16 lat
Muzeum Kopernika we Fromborku, niedawno obchodziło swoje 75 urodziny. Ciągle cieszy się dużym zainteresowaniem, a turyści tłumnie przybywają, by zobaczyć przygotowane zabytki i wystawy. Ten rok był wyjątkowy, w związku z 550-leciem urodzin i 480 rocznicą śmierci astronoma. Z tej okazji odbywają się tutaj duże wydarzenia, nowe wystawy, wyciągnięto z magazynu wszystko co ciekawe i związane z Kopernikiem. Dodatkowo, udało się pożyczyć wyjątkową kolekcję, oraz pierwsze wydanie De revolutionibus orbium coelestium. O wystawie opowiada Mirosław Jonakowski - dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku.
Wystawa Kopernikańska
Polska Press

5 Września 1948 roku Muzeum otworzyło pierwszą wystawę związaną z Kopernikiem. To było w innych wnętrzach niż te, które obecnie posiada Muzeum. Niemniej, mimo niewielkiej wtedy, przestrzeni wystawienniczej, ekspozycja przez lata cieszyła się dużym sukcesem. Nową wystawę o Mikołaju Koperniku Muzeum przygotowało dopiero na początku lat 70, kiedy wybudowano i odbudowano nowe obiekty. Z około 400 pozycji, większość to były kopie albo depozyty. Na pierwszej wystawie było niecałe 800 obiektów. W chwili obecnej muzeum ma kilka obiektów we Fromborku.

Ten rok był wyjątkowy, w związku z 550-leciem urodzin i 480 rocznicą śmierci astronoma. Z tej z okazji odbywają się tutaj duże wydarzenia, nowe wystawy, wyciągnięto z magazynu wszystko co ciekawe i co związane z Kopernikiem. Dodatkowo, udało się pożyczyć wyjątkową kolekcję, oraz pierwsze wydanie De revolutionibus orbium coelestium.

To 480 Rocznica, kiedy rękopis De revolutionibus orbium coelestium, został wydany drukiem.

W Polsce mamy na dzisiaj zachowanych 13 egzemplarzy, wszystkie są bezcenne. W związku z tym wydostać i wypożyczyć jest bardzo trudno. Udało się porozumieć z Książnicą Kopernikańską w Toruniu, która ten stary druk wypożyczyła na 3 tygodnie.

Wystawa Kopernikańska
Polska Press

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na frombork.naszemiasto.pl Nasze Miasto